Сучасний ринок газу в державі регулюється низкою законів, постанов та регламентів. Головними документами є Конституція України та закон «Про ринок природного газу». Він набув чинності у 2015 році, але постійно редагується.
Процедуру купівлі та продажу блакитного палива реалізовують товарно-сировинні біржі. Саме Українська енергетична біржа спеціалізується на торгівлі енергоресурсами (газом, електричною енергією, нафтою). Реалізація відбувається у форматі аукціонів, на яких стартову ціну встановлює продавець. Біржа працює відповідно до закону «Про товарні біржі» та виступає гарантом при укладанні угод за результатами торгів.
Про Українську енергетичну біржу
Товариство з обмеженою відповідальністю УЕБ багато років працює на вітчизняному ринку. За цей період біржа стала індикатором ринкових цін, на який орієнтуються інвестори та учасники ринку. Головне завдання Української енергетичної біржі полягає в створенні механізмів, які забезпечують прозору торгівлю енергоносіями в Україні. На біржовому сайті https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/yak-vidbuvaetsya-torgivlya-prirodnim-gazom-na-birzhi-ueb/ зібрана інформація про:
- актуальні новини ринку енергоносіїв,
- квартальні та місячні індекси,
- прогнози вартості та розвитку ринку від фахових аналітиків,
- зміни у законодавстві тощо.
Електронний формат аукціонів
Зручний формат електронних торгів дозволяє брати участь в закупівлі з будь-якого регіону України. Дистанційно можна пройти реєстрацію (для цього потрібно заповнити анкету-заяву на сайті біржі) та подати заявку на участь в аукціоні. Законом передбачено, що учасники сплачують оренду торговельного майданчика. Розрахунки відбуваються через особистий кабінет клієнта.
Ефективність біржової торгівлі
За період самостійності Україні вдалося створити та запустити принципово нові механізми купівлі та продажу стратегічної сировини та енергоносіїв. Саме біржі отримали дозвіл організовувати й проводити аукціони на засадах чесної конкуренції з урахуванням поточних ринкових реалій. Це сприяє євроінтеграційним процесам, які забезпечують розвиток вітчизняної економіки.
Про ефективність роботи Української енергетичної біржі свідчить:
постійне зростання кількості клієнтів та учасників торгів;
можливість встановити баланс між пропозицією на ринку та актуальним попитом;
оптимізація процедури пошуку надійних постачальників, які відповідають вимогам чинного законодавства;
клірингові послуги, що допомагають учасникам аукціону здійснювати розрахунки;
постійне зростання кількості укладених угод.
Як дізнатися про початок наступного аукціону
Після реєстрації учасник має можливість підписатися на інформаційну розсилку та канал у популярному месенджері Telegram. На біржовому сайті є «Календар торгів», в якому можна дізнатися про старт аукціону. Інформація є у вільному доступі, тому клієнти біржі заздалегідь готуються до торгів.
Українська енергетична біржа сприяє розвитку вітчизняного ринку енергоносіїв та створює цінові орієнтири.