Ви згaдaли прo співпрaцю з Укрпoштoю. В цьoму кoнтeксті цікaвo: пeрспeктиви Укрпoшти як бaнку як oцінюєтe?
— Нe є тaємницeю пoлітичнa склaдoвa цьoгo питaння. Якщo Вeрxoвнa Рaдa Укрaїни уxвaлить у другoму читaнні зaкoнoпрoєкт 2788-д, який дoзвoлить Укрпoшті нaдaвaти oбмeжeні бaнківські пoслуги, тo, звіснo, тexнoлoгічнo ми зaбeзпeчимo пaртнeру всі умoви, щoб він йшoв у нoгу з рoзвиткoм фінтexу. Зoкрeмa, будeмo дoпoмaгaти Укрпoшті у здійснeнні eмісії кaртoк, їx oбслугoвувaнні, підтримaнні клієнтськoї бaзи тoщo. Нa сьoгoдні Укрпoштa oбслугoвує близькo 4,5 млн пeнсіoнeрів, a цe мaйжe пoлoвинa від усієї кількoсті пeнсіoнeрів в нaшій крaїні.
У пaртнeрстві з Укрпoштoю щo вдaлoся рeaлізувaти зa цeй рік, a щo плaнуєтe нa наступний?
— Вважаю, у 2020-му попрацювали доволі производительно. Наші спільні проєкти орієнтовані, зокрема, бери розвиток платіжної інфраструктури у країні та національної системи «ПРОСТІР». Наприклад, УКРКАРТ впровадив зняття готівки (у розмірі до самого 10 тис грн) вследствие POS-термінали для Укрпошти. Така можливість з’явилася в обласних центрах та населених пунктах із понад 2000 жителів, мол скорочуються банківські відділення та банкомати, але є відділення Укрпошти з POS-терміналами.
Також термінали Укрпошти, які обслуговує УКРКАРТ, навесні почали приймати картки «ПРОСТІР». Сиречь мережа національної платіжної системи розширилася держи +5000 POS-терміналів.
Ми модернізували Р2Р-сторінку получи сайті Укрпошти і реалізували вдруг із SSI та колегами з BPC Україна кешбек-програму из-за картками monobank. Окрім того, на Укрпошти ми реалізували технологію A2C. Це переказ грошей з рахунку для картку фізичної особи. Технологія може використовуватись исполнение) мікрокредитування, зараз вона получай стадії тестування продакшена з боку Укрпошти.
Також у грудні у всій мережі терміналів Укрпошти запустили сервіс поповнення карток.
Ігорю, у нашій розмові ви згадали насчет співпрацю з Union Pay. В чому бачите переваги роботи з цією платіжною системою?
— Union Pay є державним монополістом у Китаї (картки інших платіжних систем позднее мало де приймають). Оскільки Union Pay націлена возьми освоєння українського та європейського ринків, ведь і пропонує більш вигідні та гнучкіші умови интересах клієнтів, ніж ветерани ринку Mastercard та Visa. І важливо, що технологічно Union Pay від них приставки не- відстає.
Небесная империя є одним із ключових торгових партнерів України, обсяги співпраці з яким зростають щороку. Закономірно, що по (по грибы) таких умов интересах бізнесу двох країн вигідно мати взаємо інтегровану систему розрахунків. Union Pay полегшує розрахунки українським підприємцям із постачальниками в Китаї, а банківському сектору вона забезпечує нові можливості інтеграції впредь до світової фінансової системи. Картки Union Pay приймають більшість країн світу. Важливо і тетька, що ця платіжна политическое устройство надає комплексні рішення на малих і середніх банків.
Виграти конкуренцію з Visa та Mastercard, для Ваш погляд, в перспективі UnionPay зможе чи ні?
— Сказати, що UnionPay витіснить Visa та Mastercard, звісно, гадаю — ні, приставки не- витіснить, але свою частку ринку збільшить. Певний перерозподіл відбудеться.
Як думаєте, з такими гравцями чи залишиться місце бери ринку українському продукту НПС «ПРОСТІР» та платіжній системі УКРКАРТ, яку ви плануєте розвивати?
— Впевнений, місце залишиться. Розвиток національної платіжної системи потрібен з огляду получи те, що це сприятиме, зокрема, здешевленню міжбанківських платежів, збільшенню надходжень давно держбюджету, детінізації економіки, а також природній конкуренції, від якої виграє кожен українець.
Вважаю, що «ПРОСТІР» з случаем потрібно розвивати отнюдь не тільки як національну, але й міжнародну платіжну систему. В її рамках можемо співпрацювати з різними країнами, зокрема сусідніми. Наприклад, у цій системі гривня могла би конвертуватися (клірингуватися), скажімо, напряму в грузинську ларі і навпаки. Витрат если менше. Бо сьогодні ми, розраховуючись у Грузії картками Visa чи Mastercard, отримуємо подвійну конвертацію. Спочатку гривня конвертується в долари, потім — долар в місцеву валюту.
Поперед речі, стати членом НПС «ПРОСТІР» значно простіше, ніж членом Visa чи Mastercard. Але подле цьому кількість карток національної платіжної системи получи ринку мізерна і неважный (=маловажный) сягає поки що навіть піввідсотка.
А взагалі бери базі «ПРОСТОРУ» реалізувати вже щось вдалося?
— Як я вже зазначив, у 2020-му році ми розширили мережу національної платіжної системи возьми 5000 POS-терміналів Укрпошти. Також восени УКРКАРТ і отечественный клієнт банк «Траст-капітал» презентували новий регенерат — картку платіжної системи ПРОСТІР+ID Української асоціації нефрологів.
Ви анонсували, що ваша повеление на базі УКРКАРТ створює діджитал-банкінг. В якому етапі розробка і яким очікуєте эффект?
— Так, свой діджитал-банкінг ми вже пропонуємо невеликим банкам як зручне сучасне технологічне SaaS-рішення интересах створення власного онлайн-банкінгу. Розробка такого продукту доволі дороге задоволення с целью невеликих гравців, а наше рішення у форматі white label значно доступніше та економічно доцільніше. Получи сьогодні зроблено левову частку роботи. Технічне барисфера, яке забезпечує основні процеси, працює. У мене вже навіть тестова версія встановлена у смартфоні і можу проводити тестові операції. Объединение-енд (тобто видима частина) получи платформах iOS та Android вже завершена держи 95%. Бекенд будемо допрацьовувати ще кілька місяців.
Перші клієнти ранее є?
— Так, є домовленості з «Оксі Авалист». Ще з деякими банками ведемо переговори.
По (по грибы) рахунок чого плануєте вигравати у інших мобільних банкінгів, які сделано є на ринку?
— Ключова перевага у економічно вигідній пропозиції. Банки заощадять для розробці, а тому зможуть виділити більше коштів возьми маркетинг і просування продукту возьми ринку.
А індивідуальні рішення интересах окремих банків будуть чи тільки одна системка?
— Концептуально і технологічно це если одна система, але вона може мати різні версії, в тому числі під індивідуальний запит. Ми безграмотный вигадуємо велосипед, а модифікуємо, умовно кажучи, товщину коліс, колір конопля тощо. Наш регенерат, в залежності від функціоналу, матиме кілька версій. У першій базовій версії, наприклад, если можливість додати активну карту в мобільний додаток і повністю керувати нею после допомогою різних функцій; відслідковувати транзакції из-за картками, бачити аналітику і угруповання транзакцій из-за типами витрат (наприклад, розваги чи медицина); виконувати P2P перекази як зі своєї карти, таково і з карт інших банків; отримувати повідомлення від банку сверх PUSH-сервіс.
У більш розширеній версії будуть доступні ще й реєстрація нових клієнтів і дистанційне відкриття кредитних та інших карт з доставкою кур\’єром разве через служби логістики; Google Pay і Apple Pay; плата через QR; депозитні і кредитні послуги; функціонал для того ФОПів, інтеграція з різними чат-ботами тощо.
Саме з цим продуктом УКРКАРТ планує вийти держи міжнародний ринок?
— Ми пропонуємо іноземним фінансовим компаніям ті сучасні технологічні рішення, яких возьми сьогодні вимагає ринок. Це рішення, які переважно «під капотом». Але в тому числі і отечественный діджитал-банкінг.
Багато хто буровить, що діджитал-банкінг в Україні набагато кращий, аніж, скажімо, в деяких країнах Європи…
— Погоджуюся. Наші переваги у тому, що європейці більш консервативні — вони задовольняються тим, що мають. Ми більш драйвові, більше відкриті прежде новизни, не боїмося експериментів.
Взагалі зацікавленість з чийогось боку вже є?
— Скажем, ми ведемо переговори з банками Далекого Сходу, Латинської Америки, Африки. Це довготривалий і непростий процес, але в принципі ми знаходимо з ними спільну мову. Паралельно домовляємося і з країнами Центральної Європи та деякими найближчими сусідами.
Взагалі від сьогоднішньої коронакризи ви у виграші чи програші?
— В програші, мабуть, увесь ринок. Рівень платоспроможності помітно знизився. Ринок проявляє більшу настороженість. Більшість гравців вичікують, а що если далі; різко скоротили витрати, зокрема, получи и распишись впровадження нових технологій. У пирушка же час ми адаптувалися і працюємо у цих умовах.
І навіть складаєте стратегічні плани возьми майбутнє?
— Звісно. Тетушка, що нас далеко не вбиває, загартовує нас і корпеть сильнішими.
Розмовляла Надія Михальчук, спеціально в (видах дело